Evden PMP Sınavı

PMP sınavına evlerimizden online olarak girebiliyoruz artık. Peki bu konu ne kadar pratik veya uygulanabilir? Adayların karşılaşabileceği zorluklar nelerdir?

Merkezlerde yapılan sınavlarda sizlere notlarınız için temiz bir A4 kağıdı veriliyordu, burada ise White Board seçeneğini göreceksiniz. Bunun üzerine not almanız veya şekil çizmeniz mümkündür.

Sınav öncesinde sistemi incelemeniz için sizlere 5 dakika süre verilecektir. Bu süre içerisinde hem sistemi anlamaya çalışabilir, hem hesap makinesi kullanımına bakabilir hem de kısa notlarınızı yazabilirsiniz.

Sisteme notebook veya PC ile erişim sağlanabilir, önemli olan kesintisiz bir internet bağlantısına sahip olmanızdır. Mikrofon ve webcam aracılığı ile denetim altında olacağınız için güvenlik duvarı önlemlerini de kontrol etmeniz gerekebilir.

Pearson OnVUE yazılımının önceden indirilmesi ve sınavdan önce yazılımı kullanarak sistem testi yapılması sınav günü sorun yaşamamanız için önemlidir. Test işlemini sınavdan bir gün önce yapmanız talep edilebilir. Sistem internet bağlantınızı, bilgisayarınızın mikrofon ve kamerasını test ederken resmi kimlik belgenizi de hazır bulundurmanız gerekmektedir. Bu kimlik belgesi üzerindeki ad-soyad bilgisinin PMP sınavı başvurusundaki ile eşleşmesi önemlidir.

Proctor tarafından tüm odanızın taranması talep edilecektir. Ayrıca herhangi bir kitap, not defteri, post-it, kağıt, kalem vb. olup olmadığı kontrol edilecektir.

Sınav esnasında uzun kollu kıyafet giyilmemesi beklenmekte olup, saat veya giyilebilir bir cihaz kullanımı istenmemektedir.

Merkezde yapılan sınavlarda mola süreleri ve zamanı size bağlıydı, online sınavlarda ise 10 dakikalık bir aranız bulunmaktadır. Bu 10 dakikalık aradan sonra sınavın ilk bölümündeki sorulara geri dönülememektedir. Bu sebeple aradan önce tüm sorularınızı kontrol etmeniz ve ilk kısım için geri dönülmeyeceğini hatırlamanız önemlidir.

10 dakika ara sonrasında Proctor tarafından tekrar kontrol sağlanır ve ikinci bölüm başlatılır.  Bunun için Sınavı Sürdür komutunu vermek önemlidir.

10 dakika sonunda odaya dönmezseniz maalesef oturum sonlandırılmaktadır.

Hepinize sınavda başarılar diliyorum.

Kategoriler: Genel Etiketler: ,